
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Plastic |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Style | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Stock: 23115
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26934
Ext.Price$0.26934
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26934 | $0.26934 |
| 10 | $0.23091 | $2.30910 |
| 25 | $0.21860 | $5.46500 |
| 50 | $0.20694 | $10.34700 |
| 100 | $0.19591 | $19.59100 |
| 300 | $0.18507 | $55.52100 |
| 500 | $0.17483 | $87.41500 |
| 1000 | $0.16648 | $166.48000 |
| 3000 | $0.15729 | $471.87000 |
| 5000 | $0.14860 | $743.00000 |
| 10000 | $0.14151 | $1415.10000 |
